Първите две издания на фестивала през 2008 и 2009г. се радваха на голям интерес от страна на местната общност и гостите на гр. Поморие и региона, в края на летния туристически сезон.
Първите две издания на фестивала се осъществиха с подкрепата на Глобалния Екологичен Фонд, Световна Банка, Посолството на кралство Холандия в България, Европейската Комисия, Демократичната комисия към Посолството на САЩ в България и медийното партньорство на Радио Дарик – Бургас, Радио Джаз ФМ, ФМ Лоундж и Радио Браво.
През 2008г. фестивалът бе открит от Директорът на Световна Банка за България г-н Флориан Фихтел и г-жа Валентина Фиданова – Член на УС на СНЦ „Зелени Балкани” и инициатор на екофестивала. През 2009г. специално за откриването на екофеста в Поморие послание към гостите отправиха: Посланикът на Кралство Холандия в България - г-н Карел Ван Кестерел, Мис България 2009 – г-ца Антония Петрова, г-жа Стефка Ангелова –общински съветник, Директорът на РДГ Бургас - г-н Румен Желев, депутатът Иван Алексиев и др.
Една от основните идеи на фестивала е да създаде нов туристически продукт за района на Поморие, наблягащ на изключително богатите природни ресурси на езерото, които досега не са използвани и управлявани целенасочено за нуждите на екотуризма.
Ресурсите на езерото, които дават възможност за развитие на екотуризма и балнеотуризма са голямото биоразнообразие и лечебната кал на езерото, както и солодобивът, който е традиционен за солената лагуна на Поморие и е причина за силната връзка между местните хора и този значим от екологична гледна точка природен обект.
В тази връзка фестивалът преди всичко цели да привлече и задържи вниманието на хората върху природното богатство на езерото и нуждата то да бъде опазено и за идните поколения.
Ето защо две от най-важните и задължителни мероприятия на фестивала са наблюдението на птиците в езерото през специална техника осигурена от Зелени Балкани и традиционното фото-сафари, което дава възможност на по-запалените фотографи и природолюбители да се запознаят с някои от най-любопитните кътчета на езерото и техните обитатели.
Основната част на фестивала е концентрирана в „Изложението на открито”, което се организира на брега на езерото върху зелената площ пред Музея на солта. Изложението представя на гостите на феста някои от основните продукти на езерото – продукти от солодобива, козметични и балнео продукти, както и продукти произведени от местни овощари, медари и винопроизводители.
Сред основните изложители са също Дирекциите на природните паркове в България, дирекции на Италиански и Румънски природни паркове, опазващи значими влажни зони, както и някои от най-значимите туроператори, агенции и асоциации, предлагащи възможности за екотуризъм и екстремен туризъм в България.
Зелени Балкани благодари на всички участници до момента, сред които са: доброволците на Сдружението, Общинския съвет и Община Поморие, Музея на Солта, Гранд хотел Поморие, фирма Ален Мак, Специализираната болница за рехабилитация Поморие, солопроизводителите - Поморийски солници ЕООД и Солари 98, Галерия Теодора, Историческия музей Поморие, СНЦ Чисто море, Асоциацията на Парковете в България и дирекциите на природните паркове, Дирекцията на Парка "Делтата на По" - Италия, Морския резерват Констанца – Румъния, Българската асоциация за алтернативен туризъм, Клуб по екстремни спортове „Адреналин”, туроператорите за алтернативен туризъм Spacia Wildlife и Пандеон, Балон Клуб Орли, Селище Зелено училище, Фондация Зелен Бряг, и Къща за гости Каблешково със своя щанд за напитки, музикални и танцови формации от Поморие и др.
Един от акцентите на второто издание на фестивала бяха различните екологични работилнички – от саморъчна изработка на сандали и бижута, до построяването на еко-дом от глина. На фестивала бе представена и тематичната изложба за промените в климата на Представителството на ЕК в България. Особен интерес предизвика дегустацията на лечебните свойства на поморийската кал. Вълнуващи кадри на дивата природа на Поморийско езеро бяха направени от професионални фотографи участвали във фотопленер по време на фестивала.